14 مورد از چیزهایی که هرگز نباید درمایکروویو گذاشت 

14 مورد از چیزهایی که هرگز نباید درمایکروفرگذاشت

 (اختصاصی از کورنیدو)

اگر جزو افرادی هستید که آتش گرفتن و انفجار در مایکروفر را دیده اید ، این تنها شما نیستید که این اتفاق برای شما افتاده است . با اینکه مدت های زیادی است که از ماکروفر استفاده میکنیم ولی هنوز با رمز و رموز بسیاری که در این دستگاه هست آشنا نیستیم . این دستگاه همانطور که در کسری از دقیقه غذا را گرم میکند می تواند در کسری از  ثانیه نیز دچار انفجار و حادثه شود .

گروه تخصصی تعمیرات لوازم خانگی کورنیدو سعی دارد تمام مواردی که باعث انفجار و حادثه   می شود را در این مقاله بازگو کند :

1 – ظروف با دسته فلزی

آتش را در آشپزخانه خود نگه ندارید ! بسیاری از مردم این اشتباه را مرتکب شده اند و مجبور شده اند با جرقه (یا شعله) برخورد کنند چراکه هنگام قرار دادن این گونه ظروف این اتفاق برای آنها پیش آمده است . فلز یکی از مواردی است که باید از مایکروویو دور نگه دارید . این یک شروع آتش است. به یاد داشته باشید: هیچ ظروف فلزی و وسایل آشپزی یا ظروف فلزی را در مایکروویو قرار ندهید .

2 –کیسه های حمل غذا یا خوراکی

کیسه های خوراکی به نظر مشکلی ندارند ولی اینطور نیست  ، کیسه های کاغذی، کیسه های پلاستیکی یا روزنامه ها را دور از مایکروویو نگه دارید.در همین راستا موسسه USDA  بیانیه ای را صادر کرده که “” این مواد بهداشتی نیستند ، ممکن است گازهای سمی ایجاد کنند و باعث آتش سوزی شوند “”

گرمای زیاد این مواد را راحت مشتعل می کند و باعث آتش سوزی می شود .

3 – ظروف یکبار مصرف مثل سطل ماست

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی مانند ظرف ماست، مارگارین یا خامه نباید در مایکروویو استفاده شوند. این ظروف فقط برای یکبار استفاده در نظر گرفته می شوند و مقاوم در برابر حرارت زیاد نیستند. این ظروف می تواند در مایکروویو پیچ خورده یا ذوب شوند، به هین دلیل می توانند مواد شیمیایی را به مواد غذایی شما منتقل کنند.

4 – تخم مرغ

فریب سایتهای اینترنتی را نخورید . اگر شما تخم مرغ را در مایکروفر بجوشانید گرمای سریع مایکروویو بخار زیادی در تخم مرغ ایجاد می کند، این  بخار هیچ جایی برای رفتن ندارد مگر اینکه منفجر شود و تخم مرغ را متلاشی کند . هیچوقت تخم مرغ را درون مایکروفر قرار ندهید .

5 – ظروف فومی

همه ما با این ظروف آشنا هستیم .فوم نوعی پلاستیک است و گذاشتن آن در مایکروفر باعث آب شدن و ایجاد ترکیبات سمی می شود .

6 – ظروف دارای نقش و نگار زرکوب یا برجسته

در مورد آن فکر کنید که  این نقش و نگار فلز است. فلز می تواند به گرما واکنش نشان دهد و به مایکروویو آسیب برساند.

7 – میوه جات

بعضی از میوه ها ممکن است قادر به تحمل گرما باشند، اما نه همه. انگور منفجر خواهد شد. و کشمش دود خواهد شد .بقیه میوه ها هم همینطور . در این مورد مراقب بچه ها باشید که میوه درون مایکروفر نگذارند .

8 – غذای دارای سس قرمز بدون درپوش

حرارت زیاد باعث پاشش سس به درون ماکروفر می شود .

9 – ظروف پلاستیکی نگهداری غذا

این ظروف نیز باعث ایجاد ترکیبات سمی در غذا می شوند . اما، ظروف مخصوص ذخیره سازی پلاستیکی که در مایکروویو ایمن هستند، به طور خاص برچسب گذاری می شوند. این برچسب ها را با دقت بخوانید .

10 – فلفل قرمز

هیچ چیز بدی برای فلفلها اتفاق نخواهد افتاد ، به جز اینکه آنها ممکن است آتش بگیرند، اما هنگامی که شما درب مایکروویو را باز کنید، بعد از پاک کردن فلفل های آتش گرفته ، مواد شیمیائی از آنها متصاعد می شود که چشم هایتان را می سوزاند و گلو را می سوزاند.

 11 –فلاسک و لیوان های مسافرتی

بسیاری از این فلاسکها مناسب اینکه در مایکروفر قرار بگیرند نیستند . اینگونه فلاسکها از نوعی سرامیک ساخته شده که گرما را در خود نگه می دارند و قرار دادن آنها در ماکروفر آسیب جدب به آن وارد می کند .

12 – فویل آلمینیومی

ما فقط می خواهیم اطمینان داشته باشیم که شما به طور کامل متوجه شده اید که قرار دادن هر فلز، حتی فویل های آلمینیومی  ، نباید در مایکروویو قرار بگیرند. این  کار می تواند آتش را شعله ور کند .

13 – شیر

تحقیقات نشان داده است که این روش حرارت دادن ممکن است برخی از پروتئین های تقویت کننده شیر حیوانی و ایمنی شیر مادر را به خصوص در قدرت بالا از بین ببرد.

14 – خالی ( هیچ چیز )

اگر مایکروویو را که هیچ چیز در آن نیست خاموش نکنید، احتمالا همه چیز را از بین می برید. از آنجا که هیچ چیز برای جذب مایکروویو ها مانند غذا وجود ندارد، امواج مغناطیس، چیزی که باعث عملکرد مایکروویو می شود – به پایان می رسد تا جذب مایکروویو ها و اساسا خود را ویران کند.

5 thoughts on “14 مورد از چیزهایی که هرگز نباید درمایکروویو گذاشت 

  • Kornido says:

   به شرطی که یک درب شیشه ای روی آن بگذارید می شود گرم کرد.
   ولی طبق مقالات و تحقیقات انجام شده مایعات رو نباید زیاد در مایکروفر داغ کرد.

  • Kornido says:

   حتما…در مقاله دیگر گفته شده تن ماهی درون مایکروفر قرار ندهید چون تماما در داخل مایکروفر پخش میشود.
   با تشکر از تاکید شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما