پکیج چگالشی

پکیج چگالشی چیست

(اختصاصی از کورنیدو)

پکیج های چگالشی به پکیج های با راندمان بالا معروف هستند. مبدل های استفاده شده در پکیج چگالشی به نحوی ساخته می شوند که سطح تبادل حرارتی زیادی داشته باشند.

این نوع پکیج ها در مقایسه با نوع معمولی و غیر چگالشی قادرند گرمای به مراتب بیشتری از محصولات احتراق گرفته و راندمان را بالا ببرند.

چنانچه دمای برگشت به مبدل پکیج های چگالشی کم باشد، مبدل به کار رفته در این پکیج ها می توانند دمای گازهای حاصل از احتراق را به پایین تر از دمای نقطه شبنم رسانده و باعث چگالش آب موجود در محصولات احتراق گردد.

به همین منظور برای جلوگیری از خوردگی ناشی از آبِ اسیدیِ تشکیل شده، باید جنس مبدل حرارتی را به درستی انتخاب نمود. هر قدر دمای آب برگشت از رادیاتور کمتر باشد، راندمان پکیج به همان نسبت بالاتر می رود.

ممکن است این سوال پیش بیاید که در یک میزان CO2 خروجی ، دمای نقطه شبنم برای گازوئیل نسبت به گاز شهری بالاتر است و این تشکیل مایع چگالیده را تسهیل می کند. اما توجه به این نکته لازم به نظر می رسد که میزان هیدروژن گازوئیل کمتر از گاز طبیعی می باشد. استفاده از گازوئیل در دمای بالا میزان اسیدی بودن آب را افزایش می دهد. همچنین دوده های تولید شده در اثر احتراق گازوئیل در دمای پایین تر، بیشتر می باشد و این عامل می تواند برای کارکرد مشغل مشکل ساز باشد. لازم به ذکر است که پکیج های چگالشی برای استفاده از گازوئیل طراحی نشده اند.

تفاوت پکیج چگالشی با غیر چگالشی

پکیج های چگالشی، گرانتر از پکیج های غیر چگالشی می باشند. مزیت این پکیج ها این است که می توانند حدود %10 حرارت گازهای حاصل از احتراق را بازیافت کنند.

برای حصول این نتیجه باید دمای آب برگشت به پکیج کم باشد. به طور مثال، گرمایش از کف، گرمایش استخر و … دمای برگشت کمی دارند از این رو برای گرمایش بیشتر می توان از پکیج های چگالشی استفاده کرد.

در هنگام استفاده از پکیج های چگالشی باید تمهیدات خاصی بابت آب اسیدی تولید شده توسط دستگاه منظور گردد. طبق ظوابط بسیاری از کشورها می توان این آب ها را به درون فاضلاب شهری تخلیه کرد. ولی لوله های تخلیه باید در برابر آب های اسیدی مقاوم باشند. این اسید می تواند برای کاشی، سرامیک و موزائیک های محل نصب مخرب باشد.

جنس دودکش متصل شده به این نوع پکیج ها نیز باید در برابر خوردگی مقاوم باشد زیرا گازهای حاصل از بخار به راحتی دودکش هایی از جنس ورق گالوانیزه و مشابه ن را از بین می برند. در این صورت می توان از لوله های CPVC و یا ورق های با استاندارد بالا استفاده کرد.

در پکیج های چگالشی سنسوری بر روی پکیج نصب می شود که با تغییرات آب و هوایی گرمایش را بیشتر کرده و راندمان سیستم را بالا می برد. هرچه دمای آب سیستم پایینتر باشد، راندمان بالاتر است.

پکیج های دیواری چگالشی گازسوز جهت تامین گرمایش و آب گرم مصرفی ساختمان ها به صورت مستقل، تا زیر بنای  350 متر مربع در مدل های بدون مخزن و تا 450 متر مربع در مدل های مخزن دار، استفاده می شوند.

 

 

2 thoughts on “پکیج چگالشی

    • Kornido says:

      بله 100%. ولی باید ببینید نیازتون چی هستش. از پکیج های غیر چگالشی هم میتونید بدون هیچ مشکلی استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما