بررسی تخصصی کمپرسورها(قسمت دوم)

بررسی تخصصی کمپرسورها (قسمت دوم)

کمپرسور روتاری

(اختصاصی از کورنیدو)

 

در مقاله قبلی تعریفی کلی از وظایف کمپرسورها ارائه دادیم و انواع کمپرسورها را دسته بندی نمودیم.

در این مقاله به بررسی کمپرسورهای دوار (روتاری) می پردازیم که در اکثر کولرگازی های امروزی استفاده می شود.

کمپرسورهای روتاری از ظرفیت BTU7000 تا 36000 BTU تولید شده، کم مصرف و کم صدا بوده و در هنگام تعویض کمپرسور و خرید یک دستگاه جدید قیمت پایین تری را دارا می باشند.

انواع کمپرسور دوار (روتاری)

غلطکی(پیچی)که از یک غلطک و یک سیلندر تشکیل شده است و محور با همان غلطک (روتور) بطور خارج از مرکزدر داخل سیلندر می چرخد و یک تیغه به کمک فنر، قسمت مکش و رانش را جدا می کند.

روتور روی محور خودش به چرخش در می آید و با سیلندر و غلطک هم محور نمی باشند و تیغه ها به علت خاصیت گریز از مرکز در حال چرخش بوده و به بدنه سیلندر فشرده می شوند. تراکم در کمپرسورهای دورانبر اساس چرخش بوده و به بدنه سیلندر فشرده می شوند. سطح خارجی، روتور و تیغه ها می باشند.

کمپرسورهای دورانی نوع اول دارای قدرت برودتی کم و معمولا فریونی بوده و در یخچال ها به کار می روند.

کمپرسورهای دورانی بزرگ به کمپرسور فشاری (بوستری)معروفند و در سیستم های آمونیاکی دو مرحله ای مورد استفاده قرار می گیرند. در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی دارای ابعاد کمتر و کار آن ها متعادل می باشد و نبودن سوپاپ ها و مکش و رانش باعث کم شدن تلفات هیدرولیکی در این نوع کمپرسورها می شود و این امر بخصوص در سرمای پایین بسیار مشهود است. کمپرسورهای دورانی خیلی کوچک فریونی بصورت هرمتیک(بسته) ساخته می شوند.

کمپرسورهای روتاری تک تیغه ای که در صنعت تبرید بدلیل کثرت استفاده تنها با عنوان کمپرسور روتاری شناخته می شوند از جمله کمپرسورهای با جا به جایی مثبت می باشند که در آن با چرخش غلطک، گاز ورودی فشرده می شود.

کمپرسور از یک غلطک که روی شفتی خارج از مرکز می لغزد تشکیل شده است. با چرخش شفت به دلیل محبوس شدن گاز بین غلطک و دیواره و با کاهش حجم آن، فشار آن افزایش می یابد.

برای جداسازی دو سمت کم فشار و پر فشار از یک تیغه که پشت آن یک فنر قرار دارد استفاده می شود. در این نوع کمپرسورها، خنک کاری سیستم توسط گاز خروجی صورت می گیرد.

نکته : با توجه به اینکه ورودی گاز در این نوع کمپرسور مستقیما وارد محفظه تراکم می شود و بدلیل امکان ورود مایع و آسیب دیدگی کمپرسور باید حتما قبل از آن آکومولاتور استفاده شود.

ساختمان اجزاء کمپرسور روتاری

1 – ساختمان تیغه

2 – ساختمان سیلندر

3 – ساختمان قسمت منحرک

4 – ساختمان میله (محور)

5 – ساختمان سوپاپ

6 – کاسه نمد

7 – روغن کمپرسور

بزودی فیلم ها و نحوه تعویض این کمپرسورها را به شما آموزش خواهیم داد.

 

 

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Buttonتماس با ما